Resultat Kretsmästerskap i banskjutning vpgr C och B i Älmhult, 2003-08-24.
Kretsmästare Vapengrupp B
1 Gert Pettersson Växjö PK Guld
2 Gert Ek Berga PSK Silver
3 Bo Widell Berga PSK Brons
Kretsmästare Vapengrupp C
1 Sven Davidsson Tingsryds PSK Guld
2 Gert Pettersson Växjö PK Silver
3 Sven Johansson Tingsryds PK Brons
Kretsmästare Veteraner C
1 Gert Ek Berga PSK Guld
2 Christer Claesson Växjö PK Silver
3 B-O Håkansson Älmhults PK Brons
Kretsmästerskap Lagtävling C
1 Tingsryd PSK Sven Davidsson 993 Guld
Sven Johansson
Håkan Karlsson
2 Växjö PK Gert Pettersson 985 Silver
Lars Johansson
Magnus Olsson
3 SP Ljungby Erling Simon 968
Ingvar Thörnquist
Tony Jörnhorn
4 Älmhults PK Per Andersson 958
Rolf Lindskog
Marco Inkinen
Klass C3
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Sven Davidsson Tingsryds PSK 338 146 484 S
2 Gert Pettersson Växjö PK 336 144 480 B
3 Sven Johansson Tingsryds PSK 335 142 477 B
4 Bo Widell Växjö PK 330 139 469 B
5 Erling Simon SP Ljungby 326 139 465
Klass C2
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Per Andersson Älmhults PK 337 140 477 S
2 Sievert Johansson Tingsryds PSK 328 131 459 B
3 Magnus Olsson Växjö PK 322 138 460
4 Ingvar Thörnqvist SP Ljungby 322 136 458
5 Tony Jörnhorn SP Ljungby 320 320
6 Håkan Karlsson Tingsryds PSK 320 320
7 Marco Inkinen Älmhults PK 308 308
Klass C1
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Lars Johansson Växjö PK 327 144 471
2 Fredrik Nygren Älmhults PK 314 314
3 Mårten Wigaard Älmhults PK 299 299
Klass Vet Y
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Gert Ek Berga PSK 328 142 470 B
2 Christer Claesson Växjö PK 322 133 455
3 B-O Håkansson Älmhults PK 319 136 455
4 Per Schmitterblad Lenhovda PK 314 135 449
5 Rolf Lindskog Älmhults PK 313 134 447
Klass Jun C
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Marcus Lindh Älmhults PK 286 117 403
2 Adam Odgaard-Nexe Älmhults PK 274 124 398
Klass D2
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Harriet Salestrand Älmhults PK 308 129 437
Klass B3
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Gert Pettersson Växjö PK 336 141 477 B
2 Gert Ek Berga PSK 328 141 469 B
3 Bo Widell Berga PSK 327 135 462
4 Erling Simon SP Ljungby 300 129 429
Klass B2
Pl. Namn Klubb Grund Final Tot
1 Per Schmitterblad Lenhovda PK 322 133 455
2 Ingvar Thörnqvist SP Ljungby 309 136 445
Standardmedaljer beräknade på grundomgång.
Älmhult 2003-08-24
Tomas Nilsson
Sekreterare ÄPK