Resultatlista för

VÄXJÖTRÄFFEN 2003

 

 

 

Nationell banskjutning 2003-06-09

Arrangör: Växjö Pistolklubb

 

Vandringspriser

 

Individuellt vandringspris i vapengrupp A. Priset blir ständig egendom efter 3 inteckningar.

 

1998           Göran Andersson           Jönköpings Pk                473 p

1999           Paul Schydlowski           Magnus Stenbock          479 p

2000           Lars-Inge Eklund            Vimmerby Psk               460 p

2001           Jan-Erik Wernersson      Växjö Pk                       447 p

2002           Kent Reinhamre             Härlanda Pk                   469 p

2003           Anders Magnusson         Alvesta Pk                     447 p

 

 

Individuellt vandringspris i vapengrupp B. Priset blir ständig egendom efter 3 inteckningar.

 

1999           Kenneth Henningsson     Olofströms PK               474 p

2000           Sonny Lindberg              Vimmerby Psk               489 p

2001           Henrik Lundblad            Göteborgs Pssk              484 p

2002           Håkan Landebring          Härlanda Pk                   484 p

2003           Arthur Hentze                 Lönsboda Psk                478 p

 

 

Individuellt vandringspris i vapengrupp Dam. Priset blir ständig egendom efter 3 inteckningar.

 

1998           Lisbeth Mathisson          Ronneby/F 17 Psk         468 p

1999           Camilla Claesson            Växjö PK                      471 p

2000           Camilla Claesson            Växjö Pk                       462 p

2001           Jenny Nilsson                 Emmaboda Pk               476 p

2002           Britta Andersson            Lönsboda Psk                477 p

2003           Jenny Nilsson                 KFIK Karlskrona          477 p

 

 

INTERPRODUKTER vandringspris. Uppsatt 1995.

Individuellt vandringspris i vapengrupp C. Priset blir ständig egendom efter 3 inteckningar.

 

1995           Jonas Johansson             Halmstads Spk               486 p

1996           Bo Widell                       Växjö Pk                       491 p

1997           Gert Ek                          Växjö Pk                       488 p

1998           Johan Johansson             I 16/Lv 6 Skf                 481 p

1999           Tomas Rehnberg            Magnus Stenbock          491 p

2000           C-G Lindberg                Vimmerby Psk               483 p

2001           Bernt Hansson                Ängelholms Spk             487 p

2002           Dick Lindgren                Magnus Stenbock          485 p

2003           Bo Widell                       Berga Psk                      481 p

Resultat

A-vapen Klass 2

1

Jan-Erik Wernersson

Växjö Pk

445

A-vapen Klass 3

1

Anders Magnusson

Alvesta Pk

447

B-vapen Klass 2

1

Stig Gustafsson

Nässjö Psk

460

B-vapen Klass 3

1

Arthur Hentze

Lönsboda PSK

478

S

2

Bo Widell

Berga Psk

473

B

3

Gert Pettersson

Växjö Pk

473

B

4

Heikki Okka

Olofströms Pk

472

 

5

Kenneth Henningsson

Olofströms Pk

471

 

6

Marcus Henningsson

Olofströms Pk

467

 

7

Gert Ek

Berga Psk

466

 

8

Ingemar Proos

Vinslöv PK

463

 

 


C-vapen Klass 1

1

Martin Löfgren

Växjö Pk

456

 

2

Fredrik Nygren

Älmhults Pk

446

 

3

Lars Johansson

Växjö Pk

445

 

4

Mårten Wigardt

Älmhults Pk

427

 

5

Alen Trepi'c

Växjö Pk

394

 

6

Ola Ekman

Växjö Pk

375

 

7

Anders Bäckman

Växjö Pk

369

 

C-vapen Klass 2

1

Per Andersson

Älmhults Pk

474

B

2

Sivert Johansson

Tingsryds PSK

466

 

3

Magnus Olsson

Växjö Pk

465

 

4

Ulf Johansson

Lenhovda PK

454

 

5

Stig Gustafsson

Nässjö Psk

454

 

6

Karl-Johan Sundh

Växjö Pk

452

 

7

Patrik Johansson

Ronneby/F 17 Psk

447

 

8

Agne Filipsson

Alvesta Pk

446

 

9

Marco Inkinen

Älmhults Pk

439

 

C-vapen Klass 3

1

Bo Widell

Berga Psk

481

S

2

Jens-Ola Ekström

Kalmar Pk

478

S

3

Tomas Rehnberg

Pskf M. Stenbock

477

S

4

Miguel Perez

Växjö Pk

477

S

5

Bernt Hansson

Ängelholms Spk

475

B

6

Ingemar Proos

Vinslöv PK

472

B

7

Heikki Okka

Olofströms Pk

472

B

8

Marcus Henningsson

Olofströms Pk

460

 

9

Mats Alldén

Växjö Pk

441

 

Klass Junior C

1

Marcus Lindh

Älmhults Pk

399

2

Adam Odgaard-Nexe

Älmhults Pk

361

 


Damer Klass 2

1

Lisbeth Mathisson

Ronneby/F 17 Psk

460

2

Zenitha Malm

Öckerö Skf

380

Damer Klass 3

1

Jenny Nilsson

Karlskrona KFIK

477

S

Veteraner yngre

1

Gert Ek

Berga Psk

474

B

2

Arthur Hentze

Lönsboda PSK

473

B

3

Kenneth Henningsson

Olofströms Pk

466

 

4

Jan Amilon

Ronneby/F 17 Psk

436

 

5

Per Schmitterblad

Lenhovda Pk

428

 

Veteraner äldre

1

Börje Nilsson

Emmaboda Pk

471

B

2

Arne Karlsson

Växjö Pk

451

 

 

 

 

Godkänd för utskick:

 

Roger Tiensuu

Ordf. Kronobergs läns pistolkrets