Kretsmästerskap B och C-vapen 2006

 
 

Kretsmästerskap C & B

 
ÄLMHULT 20/8-2006
Kretsmästare
Vapengrupp C
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt Särskjutning
1 Miguel Perez Växjö PK 335 143 478
2 Erling Simon SP Ljungby 336 141 477 46
3 Sven Johansson Tingsryds PSK 336 141 477 45
Vapengrupp C - Vet
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Gert Ek Berga PSK 329 139 468
2 Rolf Lindskog Älmhults PK 319 135 454
3 Per Schmitterblad Lenhovda PK 316 134 450
Vapengrupp B
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Sven Davidsson Tingsryds PSK 336 143 479
2 Miguel Perez Växjö PK 323 145 468
3 Sven Johansson Tingsryds PSK 330 136 466
Resultat - Lag C
Placering Klubb Sammanlagt
1 Tingsryds PSK 989
2 Älmhults PK 969
3 SP Ljungby 946
Resultat klassvis
Klass C3
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt Std. medalj
1 Miguel Perez Växjö PK 335 143 478 Silver
2 Erling Simon SP Ljungby 336 141 477 Silver
3 Sven Johansson Tingsryds PSK 336 141 477 Silver
4 Sven Davidsson Tingsryds PSK 331 141 472 Silver
5 Rickard Gustafsson Älmhults PK 328 138 466 Brons
6 Håkan Karlsson Tingsryds PSK 322 139 461 Brons
Klass C2
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Fredrik Nygren Älmhults PK 332 128 450 Silver
2 Ingvar Thörnqvist SP Ljungby 303 137 440
3 Agne Olsson Almundsryd PK 309 130 439
4 Anders Bäckman Växjö PK 303 132 435
5 Christer Bladh Älmhults PK 298 298
6 Adam Odgaard-Nexe Älmhults PK 294 294
Klass C1
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Mikael Nilsson SP Ljungby 307 129 436
2 Jeva Andersson Almundsryd PK 290 209
3 Joakim Salomonsson Tingsryd PSK 277 277
Klass Vet Y
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Gert EK Berga PSK 329 139 468 Brons
2 Rolf Lindskog Älmhults PK 319 135 454
3 Per Schmitterblad Lenhovda PK 316 134 450
4 Bo Widell Berga PSK 315 127 442
Klass Vet Ä
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Arne Karlsson Växjö PK 312 135 447
2 Bengt-Olof Håkansson Älmhults PK 304 136 440
3 Roland Calmerklint Älmhults PK 306 126 432
Standardmedaljer räknade efter 7 serier och fasta poänggränser, 322 p. för brons och 330 p. för silver.
Resultat klassvis
Klass B3
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Sven Davidsson Tingsryds PSK 336 143 479 Silver
2 Miguel Perez Växjö PK 323 145 468 Silver
3 Sven Johansson Tingsryds PSK 330 136 466 Silver
4 Håkan Karlsson Tingsryds PSK 320 132 452 Brons
5 Erling Simon SP Ljungby 314 132 446
Klass B2
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Per Schmitterblad Lenhovda PK 317 135 452
2 Ingvar Thörnqvist SP Ljungby 307 135 442
3 Anders Bäckman Växjö PK 264 114 378
4 Adam Odgaard-Nexe Älmhults PK 246 95 341
Klass B1
Placering Namn Klubb Grund Final Totalt
1 Mikael Nilsson SP Ljunby 302 123 425
Standardmedaljer räknade efter 7 serier och fasta poänggränser, 319 p. för brons och 329 p. för silver.
Älmhults Pistolklubb tackar alla skyttar för visat intresse!
Godkänd
Roger Tiensuu
Kretssekreterare