Kronobergs pistolskyttekrets

Resultatlista KretsMästerskap fältskjutning C- och B-vapen, Lungby 070422

C-Vapen

Guld

Mikael Nilsson

SP Ljungby

48/30

Silver

Ingvar Thörnqvist

SP Ljungby

47/31

Brons

Per Andersson

Älmhults Pk

45/27

C-Vapen Veteran

Guld

Roland Calmerklint

Älmhults Pk

45/27 efter omskj

Silver

Björn Engblom

Älmhults Pk

45/28 efter omskj

Brons

Rolf Lindskog

Älmhults Pk

39/24 efter omskj

B-Vapen

Guld

Roger Tiensuu

Växjö Pk

47/28

Silver

Karl-Johan Sundh

Växjö Pk

45/28

Brons

Ingvar Thörnqvist

SP Ljungby

42/26 efter omskj

Lag C-Vapen

Guld

SP Ljungby

138/88

Ingvar Thörnqvist, Roger Johansson, Mikael Nilsson

Silver

Älmhult 2

132/79

Håkan Johansson, Marco Inkinen, Roland Calmerklint

Brons

Växjö Pk

130/86

Karl-Johan Sundh, Roger Tiensuu, Miro Capin

 


Klassvisa resultat vapengrupp C

C Jun

1. Marcus Andersson

SP Ljungby

30/23

2. Lucas Thörnqvist

SP Ljungby

27/19

C1

1. Kurt Petersen

Almundsryds Pk

42/25

2. Andreas Olsson

Almundsryds Pk

38/27

3. Joakim Salomonsson

Tingsryd Psk

33/21

4. Alen Trepic

Växjö Pk

22/12

5. Steve Kaemakidis

Växjö Pk

21/16

C2

1. Magnus Johansson

SP Ljungby

44/30

B

2. Roger Tiensuu

Växjö Pk

44/29

B

3. Håkan Johansson

Älmhults Pk

43/26

B

4. Sven Johansson

Tingsryds Psk

42/25

 

5. Andreas Blomqvist

Berga Psk

41/26

 

6. Anders Bäckman

Växjö Pk

41/26

 

7. Mats Salomonsson

Berga Psk

38/27

 

8. Björn Lundström

Växjö Pk

33/20

 

9. Agne Olsson

Almundsryds Pk

32/21

 

C3

1.Mikael Nilsson

SP Ljungby

48/30

S

2.Ingvar Thörnqvist

SP Ljungby

47/31

S

3. Per Andersson

Älmhults Pk

45/27

S

4. Marco Inkinen

Älmhults Pk

44/26

B

5 Miro Capin

Växjö Pk

43/30

B

6. Roger Johansson

SP Ljungby

43/28

B

7. Karl-Johan Sundh

Växjö Pk

43/27

B

8. Erling Simon

Sp Ljungby

34/23

 

Vet Y

1. Björn Engblom

Älmhults Pk

45/28

S

2. Per Schmitterblad

Lenhovda Pk

39/25

 

3. Rolf Lindskog

Älmhults Pk

39/24

 

4. Jonny Palm

Växjö Pk

30/22

 

Vet Ä

1. Roland Calmerklint

Älmhults Pk

45/27

S

2. Gert Ek

Berga Psk

39/24

 

Lagresultat C

1.

 SP Ljungby, 138/88

 

 

 

Ingvar Thörnqvist 47/30

Roger Johansson 43/28

Mikael Nilsson 48/30

2.

Älmhult 2, 132/79

 

 

 

Roland Calmerklint 45/27

Marco Inkinen 44/26

Håkan Johansson 43/26

3.

Växjö, 130/85

 

 

 

Roger Tiensuu 44/28

Miro Capin 43/30

Karl-Johan Sundh 43/27

4.

Älmhult 1, 129/79

 

 

 

Per Andersson 45/27

Rolf Lindskog 39/24

Björn Engblom 45/28

5.

Berga, 118/77

 

 

 

Gert Ek 39/24

Mats Salomonsson 38/27

Andreas Blomkvist 41/26

6.

Almundsryd, 112/73

 

 

 

Kurt Pedersen 42/25

Andreas Olsson 38/27

Agne Olsson 32/21

 

Klassvisa resultat vapengrupp B

B2

1. Roger Tiensuu

Växjö Pk

47/28

S

2. Anders Bäckman

Växjö Pk

42/25

B

3. Sven Johansson

Tingsryds Psk

42/24

B

4. Per Schmitterblad

Lenhovda Pk

34/22

 

B3

1. Karl-Johan Sundh

Växjö Pk

45/28

B

2. Ingvar Thörnqvist

SP Ljungby

42/26

B

3. Rolf Lindskog

Älmhults Pk

40/25

 

4. Björn Engblom

Älmhults Pk

40/24

 

5. Mikael Nilsson

SP Ljungby

37/24

 

6. Per Schmitterblad

Lenhovda Pk

34/22

 

 

Godkänd för spridning

Roger Tiensuu
Kretssekreterare